A Királyi Pál Általános Iskola oktató-nevelő munkájának gyökerei

egészen a XII. századig nyúlnak vissza.

 

 

Régi iratokból tudjuk, hogy már ekkor folyt a falu plébániáján tanítás. A XX. században a községben két iskola is működött, 1948-ban e két egyházi intézmény összevonásával létrejött az állami általános iskola. Az intézmény épületének bővülése a növekvő igényeknek megfelelően az évtizedek során folyamatos volt. Iskolánk jelenlegi külsejét – a századok során történt folyamatos átalakulások után – 1987-ben kapta, amikor is újabb bővítésre került sor.

Az általános iskola ma Zala megye egyetlen német nemzetiségi nyelvet oktató és hagyományokat ápoló intézménye. A nemzetiségi és etnikai sokszínűség, az értékek egymásnak való átadása meghatározó az intézményben, ahol büszkék vagyunk a hagyományápoló Királyi Pál Napokra, a Német Hagyományőrző Napokra, az aktivitást, toleranciát jelentő gyermeki és civil társadalmi szerveződések működésére, programjaira. Intézményünk életében fontos szerepe van a már említett német nemzetiségi nyelvoktatásnak. Mind alsós, mind felsős kisdiákjaink heti 5 órában tanulják a német nemzetiségi nyelvet, feljövő rendszerben pedig megismerkednek a német nemzetiségi hon- és népismerettel, mely fontos kapocs a német gyökerekhez. Tanulóink fejlesztése a tanulássegítésen túl is célzott pontja az intézménynek. Ezért szervezünk a sokrétűséget szem előtt tartva szép számmal szakköröket – Bozsik-program, lábtoll-labda, rajz, ének -, ezeken keresztül célunk diákjaink sokrétű érdeklődésének kielégítése, illetve szabadidejük eredményes és hasznos kitöltése. Iskolánkban legfontosabb cél az, hogy az itt tanuló-nevelkedő gyermek jól érezze magát, kiegyensúlyozott és szeretetteli légkörben képes legyen arra, hogy személyiségében fejlődjön, formálódjon, megtalálja a saját útját.

Névadónk, Királyi Pál

 

Királyi Pál 1818. augusztus 10-én született. Pásztorfiból lett író, képviselő, politikusként Széchenyivel, Kossuthtal és Deákkal parolázott, miközben sosem feledte gyökereit.
Miként juthatott abban az időben gimnáziumba, majd jogi egyetemre az egyszerű szülők gyermeke? Mindenekelőtt szorgalma, eszessége, kitartása okán. Diákként mindvégig eminens tanuló. Az ifjú Pál számára motiváló lehetett, hogy anyai nagyapja, Országh József évtizedeken át a jó hírű szepetneki iskola kántor tanítója és igazgatója volt. A fiú a piarista rendnél papnak és tanítónak készült, ám végül világi pályát választott. Életéről, munkásságáról lexikonokban is olvashatunk.

1843-44-ben pesti joghallgatóként testközelből kísérhette figyelemmel a pozsonyi országgyűlés munkáját. Itt került Széchenyi István bűvkörébe. 1848-ban fegyverrel is harcolt a szabadságért. Csapatai Dél-Zalában és Somogyban (Szepetnek szervezési központtal). Csapatai Kanizsa majd a Muraköz felszabadításában is részt vettek. A szabadságharc leverése után lefokozták, Alsó-Ausztriába, a császári seregbe száműzték. Megpróbáltatásai hat évig tartottak, melynek következtében egészségi állapota megromlott – leszerelték. Az újságírás felé fordult. 1858-ban a híres Pesti Napló szerkesztője lett. 1861-ben szülőföldjén, Letenye körzetében magyar és horvát választói közfelkiáltással parlamenti képviselővé választották. Sokat tett Pest, Buda és Óbuda egyesítéséért, a művészetekért, a népi kultúráért. 1872. május 26-án felavatták Letenyénél azt a Murán átívelő hidat, amelynek felépítését ő érte el a parlamentben. A Tisztelt Ház 1 230 000 forintot szavazott meg erre a célra, ami akkoriban nagy pénznek számított.
Történelmi regényt is írt Szigetvár 1566-ban címmel. Foglalkozott Dalmácia történelmével is. Jól ismerte a szláv nyelveket, hat nyelven beszélt. Királyi Pál emlékét szülőfaluján kívül máshol is őrzik. Letenyén és Nagykanizsán, Budapesten utcát neveztek el róla. A fővárosban emléktáblát is állítottak halálának 50. évfordulóján.
1892. május 25-én hunyt el.

Sóstainé Márfi Ibolya nyomán

Elérhetőségünk: Mobil: 06-30/783-0843

Iskolánk honlapja

 

Királyi Pál Általános Iskola Szülői Munkaközössége

8861 Szepetnek, Petőfi Sándor utca 61.
Képviselője: Müller Szabolcs elnök

Tagjai (2019/2020-as tanév)

  • Szeiler Veronika (1. osztály)
  • Fazekas Erika (1. osztály)
  • Szalai-Gaál Mónika (2. és 4. osztály)
  • Matola Antalné (2. osztály)
  • Kocsisné Pőcze Judit, elnökhelyettes (3. osztály)
  • Müller Szabolcs, elnök (3. osztály)
  • Tóthné Balassa Eszter (4. osztály)
  • Gergály-Kiss Tímea, elnökhelyettes (5. osztály)
  • Szantner Csabáné (5. osztály)
  • Bátorfi Anna (6. és 8. osztály)
  • Fónai Ágnes (7. osztály)
  • Pirbusné Révész Mónika (7. osztály)

Az iskola szülői szervezetének alapvető célja, hogy az iskolába járó tanulók szüleit képviselje a szülői kötelességek és jogok gyakorlásának érdekében. Elősegítse az iskola és az otthon közötti aktív együttműködést, közreműködik a saját, önálló életre felkészítő iskola megvalósításában, valamint javaslataival javítja az oktatás minőségét az iskolába járó gyermekek érdekében.

Müller Szabolcs